Ennek a cikknek nem célja sem a rendőri munka, sem a sebességmérés gyakorlatának a becsmérlése. Aki ezért nyitotta meg ezt a cikket, annak megkönnyítem a dolgát. Javaslom ugorjon át egy másik olyan weboldalra, amelyet gyakran szokott látogatni.
 
 
Az írás apropója, hogy nemsokára 365 fix és 160 mobil sebességmérő készülékkel gazdagodik a rendőrség eszközparkja, mint az a vezess.hu írásából kiderül. A készülékek nem csak a járművek sebességét mérnék, hanem a záróvonalat átlépőket, a leállósávot használó autósok szabálysértéseit is rögzítenék. A „HIPERTRAFIK” (bocsánat a szójátékért, tudom a TRAFFIPAX két "F" betűvel írandó) képesek lesznek adatokat lekérni a hatósági nyilvántartásokból. Nagyon remélem, hogy az eszközök ezen képességei miatt megvalósul a régi álmon és legalább megyénként néhány olyan rendőri egység lesz, amely a sebességméréssel egybekötötten ki tudja majd szűrni a közlekedő járművek közül a lopottakat, körözötteket, rendszámcseréseket plusz a lejárt forgalmival vagy forgalomból kivont kocsival közlekedő autósokat.  Azt is nagyon remélem, hogy lesz intézkedni képes rendőri állomány is, akik a kiszűrt gépjárművekkel és azok sofőrjeivel és utasaival szemben el tudnak majd járni. 

 

 

A cikk másik célja az, hogy felhívja a szabálytisztelő, de dinamikusan vezető autósok figyelmét arra, hogy bizony hiába igyekszenek minden szabályt betartani, ha megszokásból vezetnek, gyakran olyan csapdákba eshetnek, amelynek általában egy sárga csekk befizetése lesz a vége.
 
Ilyen csapdák az olyan helyek, mint például a település végét jelző tábla előtti pár száz méter. Itt sokan már automatikusan elkezdenek gyorsítani, holott még lakott területen vannak, tehát ha nincs más korlátozás 50 km/h-val mehetnének. Másik közkedvelt szamárbuktató az 50-ről 70-re növelő, majd ismét 50 km/h-ra visszakorlátozó útszakasz, ahol gyakran nem veszi észre az autós az újabb 50-es táblát. Az ilyen helyeken gyakran találni furcsán parkoló kombi Skodákat, VW Transportereket és más olyan állományidegen (például önkormányzattól kapott vagy volt Határőrségi) civil autókat, amelyek ugyan rendőrségi autók, de csak a nagyon járatosak tudják, hogy azok a kocsik valóban rendőrautók. Ezekben a kocsikban általában traffipax is van az anyósülés fejtámlájának a helyére biggyesztve. 
 
 
Szintén gyakori példa kicsiny hazánkban, hogy az utakat nem aszfalttal vagy betonnal, hanem sebességkorlátozó táblákkal újítják fel. Az ilyen útszakaszokon is gyakran találkozni „meglepetés autókkal” (SURPRISE CARS – megint bocs…) hiszen a kocsiban lévő trafit meglátva sokunknak kigúvad a szeme, leveri az izzadság és a vezetett verda kilométer órájára nézve tudatosul a sofőrben, hogy bizony minimum 30 000 forinttal járul majd hozzá az út évek múlva történő felújításához. Hiszen akár ilyen célra is költhető lenne az a pénz, amit ha nem fizet be a szabályszegő 30 napon belül, úgy a helyileg illetékes adóhatóság fogja behajtani rajta, vagy a jármű üzemeltetőjén.
 
 
Tehát bőven lesz itthon olyan hely ahol az új, 160 mobil sebességmérő műszer csapdájába eshetünk akkor is, ha úgy gondoljuk, minden szabályt betartunk.
Én csak néhány példát írtam le azokból a helyekből ahol a TRAFI TUTI TAROL. Várom a ti példáitokat is az ilyen útszakaszokról, az Autóvadász Egyesület facebook oldalán is, ahova a cikket kiposztolom majd. Ugyanakkor a facebook oldalra megírhatjátok a hozzászólásaitokban azt is, hogy ki látott már olyan „civil” azaz matricázás és fix megkülönböztető jelzés nélküli rendőrautót, amelyből sebességet mértek, de a kocsiról nem gondolta volna a sofőr, hogy rendőrautó.
Végezetül megismétlem: ennek a cikknek nem célja sem a rendőri munka, sem a sebességmérés gyakorlatának a becsmérlése. Az ilyen jellegű durva hozzászólásokat törölni fogom.
 
Vezda László – AUTOVADASZ.EU / AUTÓVADÁSZ.HU
                          A lopott autók adatbázisa!
 
UPDATE: MEGÉRKEZTEK AZ ELSŐ "MEGLEPETÉS AUTÓRÓL" KÉSZÜLT KÉPEK.
 
A kocsit 2013.07.09-én fotózták le Káposztásmegyeren. A második képen kiemeltem a traffipaxot. A szerkezetet állítólag egy nagyon csinos, dekoratív rendőr hölgy kezeli.
 
 
 
 
2012.07.14. - Újabb update facebook felhasználóknak (klikk a linkre):
 
 
 
A videó végén egy fix trafi látható, közvetlenül a 100 km/h sebességet lekorlátozó 80-as tábla után. Bár a traffipax elhelyezése jogos, véleményem szerint ilyen formájú alkalmazása életszerűtlen. A büntetések ugyan jogosak lesznek, de a trafi előbb utóbb több ráfutásos balesetet is fog okozni. Az ilyen balesetek elszenvedő alanyai azok lesznek, akik ritkán járnak ezen az útszakaszon és 100 km/h-ról 80 km/h-ra vészfékezzéssel fognak lassítani, mikor meglátják a trafit. A mögöttük jövő pedig ledurrantja majd a fékező autó hátulját, mert nem tartotta be a megfelelő követési távolságot.
 
Bár a az írásomat eredetileg úgy kezdtem, hogy a sebességmérés gyakorlatának a becsmérlése a célja, egy megállapítást mégis kell tennem:
 
Véleményem szerint ebben formában a sebességmérő eszköz az eredeti rendeltetésének az ellenkezőjét váltja majd ki: nem baleset-megelőzési, hanem baleset-okozási szerepe lesz.
 
Azzal viszont nem értek egyet, hogy direkt azért helyezték volna arra az adott oszloprendszerre a trafit, mert szándékosan meg akarják szívatni az autósokat. Gondolom a traffipaxot a 80-as sebességkorlátozó tábla után kellet kihelyeznie az út üzemeltetőjének, és az adott sebességkorlátozott szakaszon ez az egyetlen hely, ahova fel lehetett rakni a készüléket. Úgyhogy a készülék elhelyezése csak igazodik az előbb cselekszünk, aztán gondolkodunk típusú és itthon sajnos gyakran használt gondolkodásmódhoz.